חדשות וארועים

אינטל מציינת 20 שנה למפעל בקריית גת

אינטל מציינת 20 שנה למפעל בקריית גת: תרומה מצטברת של עשרות מיליונים לחינוך; העסקה של אלפי עובדים

פרופ’ ישראל כץ שעמד בראש איסוף הנתונים על השפעת אינטל מבחינת חברתית וכלכלית: “לאורך שנות פעילותה בקרית גת, אינטל הקפידה על ארבעה קריטריונים בפעולתה: לקיחת אחריות על הפעילות החברתית, כולל בדרג הבכיר ביותר; מחויבות רציפה למימוש פעילות בנושא; הדהוד הפעילות החברתית לתהליכי ליבה בארגון ; וכינון תהליכי תיעוד ומדידה”.

אינטל מציינת היום (ד’) 20 שנה להקמת המפעל שלה בקריית גת בחשיפת נתונים חדשים אודות השפעתה החברתית והכלכלית. הנתונים נחשפו בכנס “מעלה” לאחריות תאגידית שנערך בת”א. לרגל המאורע יזמה חברת ההייטק הגדולה בישראל בדיקה מקיפה לזיהוי השפעותיו החברתיות של המפעל על העיר ואזור הדרום בכלל. כפי שמתברר, אינטל ישראל השקיעה עד היום כ-22 מיליון שקלים בקידום החינוך המדעי – טכנולוגי באזור. מהנתונים עולה כי אינטל היא המעסיקה הגדולה ביותר בקרית גת, עם 3200 עובדים במפעל, ש-60% מהם מתגוררים באזור הדרום. בשנים האחרונות אינטל משקיעה כ-23 מיליארד שקלים בשדרוג המפעל, כאשר עבודות השדרוג לבדן מספקות תעסוקה לכ-3,000 עובדי בינוי, רובם מהדרום.

בנוסף, אינטל שמה דגש על רכש מספקים באזור קריית גת. 65% מתוך הוצאות הרכש של החברה מספקים בפריפריה מתבצע בעיר, כאשר רק באזור המפעל עצמו ממוקמים לפחות 35 ספקים. אינטל גם משכה לפארק התעשייה בקריית גת חברות רבות נוספות. החברה גם דורשת מספקים בין לאומיים שלה לפתוח סניפים בישראל, בדגש על קרבת המפעל, ובכך מייצרת מקומות עבודה נוספים.

“אינטל היא מהחברות החלוצות בישראל לאימוץ אסטרטגיה של אחריות חברתית”, מסבירה בלה אברהמס, סמנכלית קשרי ממשל, תקשורת ואחריות חברתי באינטל ישראל. “הנתונים מבליטים את רציפות ההשקעה, המחוייבות והנחישות על פני 20 השנים האחרונות, בהן פועלת אינטל בדרום, לקיום ביטויים של אחריות חברתית בפעולתה, תוך הקפדה על ארבעה קריטריונים המנחים את פעילותה בנושא: לקיחת אחריות על הפעילות החברתית, כולל בדרג הבכיר ביותר; מחויבות רציפה למימוש פעילות בנושא; הדהוד הפעילות החברתית לתהליכי ליבה בארגון ; וקיום תהליכי תיעוד ומדידה”.

לאינטל תרומה משמעותית גם לתקציבי העיר קריית גת והמועצות האזוריות השכנות. 6.4% מתקציב העיר קריית גת מקורו בארנונה של פארק התעשייה. סכום זה נמצא במגמת עלייה לאורך השנים, והוא בהחלט משמעותי ובעל השפעה של ממש על תקציב העיר. במועצה האזורית יואב, הארנונה המתקבלת מהווה כ-7% מתקציב המועצה, ובמועצה האזורית לכיש הארנונה המתקבלת מהווה כ-3% מתקציב המועצה.

השלכות חברתיות חיוביות של אינטל באות לידי ביטוי גם בזכות השקעה יזומה בתרומה לקהילה. אינטל פיתחה מערך קשרי קהילה ששם לו למטרה לתת מענה לצרכים חברתיים של תושבי העיר. בשנת 2015 התנדבו 1,500 מעובדי המפעל בקהילה, במגוון תוכניות לקידום חינוך מדעי טכנולוגי. בין היתר מפעילה אינטל בעיר תוכנית לקידום נערות למדעים, שיעורים פרטיים ותגבור במגוון מקצועות לימוד, קידום לימודי חמש יחידות מתמטיקה בתיכונים, הקמת מעבדות פיזיקה, כימיה ומחשבים בבתי הספר וביקורי תלמידים במפעל.

“ב-20 שנים לפעילותינו בדרום, הפכנו את מפעל אינטל בקריית גת לאחד המתקדמים ביותר בישראל ובעולם”, מספר בסיפוק מנהל המפעל, דניאל בן עטר. “גם באינטל העולמית מכירים בחשיבות המפעל שלנו ולראייה – השקיעו סכומים חסרי תקדים במונחים ישראליים בשדרוגו. מעבר להובלה הטכנולוגית, אנחנו לחלוטין מגשימים את החזון הציוני בנגב. אנחנו מספקים פרנסה, בצורה ישירה ועקיפה, לאלפי משפחות באזור הדרום ויש לנו הזכות גם לתרום בחזרה לקהילה. זו גאווה גדולה לקחת לתרום לכלכלת ישראל ובמיוחד לעיר קריית גת בעשרים שנים של פעילות”.

אחד התוצרים הבולטים של עבודת הבדיקה שנעשתה, הינו ניסוח מודל מארגן למדידת ההשפעות של פעילותה החברתית של אינטל, וזאת כחלק ממאמץ התיעוד והמדידה. המודל מציע מדדי השפעה של הפירמה בתחומי תעסוקה, רכש, חינוך וקהילה ומציג את מאפייני ההשפעה המרכזיים בתחומים אלו והוא יוכל לשמש בעתיד גם עסקים נוספים שיהיו מעוניינים לבחון את השפעותיהם החברתיות”, מציין פרופ’ ישראל כ”ץ שעמד בראש הצוות של איסוף הנתונים על השפעת אינטל מבחינת חברתית וכלכלית.

בתוך כך אינטל מודיעה כי הצטרפה למהלך שיזמה ציונות 2000 “Hub אחריות בליבה”, יחד עם תשע חברות נוספות במשק הישראלי, בהן צ’ק פוינט, ארנסט אנד יאנג ואחרות, , בו אינטל, יחד עם שאר החברות, מתחייבות לקדם מהלכים חברתיים וכלכליים המקבלים ביטוי בפעולות הליבה של העסק.בין היתר מדובר בהעסקה מגוונת, רכש מבוסס מקורות מגוונים חברתית ופיתוח והתאמה של מוצרים ושירותים לאוכלוסיות מוחלשות.

“מהלכים אלו, כמו גם המהלך של אינטל למדוד את הפעילות החברתית שלה, מהווים דוגמא לחברות אחרות במשק שמעוניינות לקדם אחריות חברתית דרך ליבת העסקים שלהן, אמרה שרי נוריאל, מנכ”לית עמותת ציונות 2000