עסקים
למען
הקהילה

עסקים למען הקהילה (על”ה) קמה מתוך הכרה שלמגזר העסקי יש תפקיד בצמצום פערים חברתיים בישראל. במהלך השנים הרבות בהן אנו מלווים עסקים בעשייה חברתית למען הקהילה, אנו עדים למגמה העולמית ההולכת ומתחזקת שעסקים בוחרים להיות כלכליים וחברתיים בעת ובעונה אחת ואפילו יותר מכך – כי פעילות חברתית יכולה לשפר את שורת הרווח העסקית.

אנו מאמינים בכוחו של הגיוון להשביח את העסק, את מוצריו ואת האווירה השוררת בו.

עסקים למען הקהילה מעודדת ועוזרת לחברות עסקיות לשלב עסקים מקומיים ועסקים בבעלות מיעוטים כספקים, להעסיק עובדים מכל קשת החברה הישראלית ולפתח ולייצר מגוון של מוצרים לבעלי יכולות כלכליות שונות.

לאורך השנים פיתחנו כלים ומתודות המסייעים לנו לפעול באופן אפקטיבי לצמצום פערים חברתיים.

המומחים שלנו מסייעים לכל אחד מהעסקים שיצאו אתנו לדרך חברתית יותר, למצוא את החוזקות שלהם כעסק, לאתר את הקשרים והידע הייחודיים להם ולהשפיע דרכם חברתית. עסקים למען הקהילה מוצאת לכל חברה עסקית את השותף החברתי הטבעי שלו, אם זאת שכונה, בית ספר או עמותה.

עסקים למען הקהילה פועלת מעבר לפילנתרופיה התאגידית.

הפילנתרופיה הכרחית אך לא די בה כדי ליצור חברה אזרחית וציבורית ראויה יותר. עסקים למען הקהילה פועלת כדי להגביר את האחריות בליבה הארגונית ולהשפיע באופן ארוך טווח ומעמיק על החברה בה אנו חיים.

לכל חברה עסקית יש “טביעת רגל חברתית”

מאזן השפעה חיובי ושלילי על החברה בהאנו חיים. עסקים למען הקהילה קמה ב-1998 וליוותה מאז מאות חברות עסקיות שהצליחו לשפר את מאזן ההשפעה החברתי שלהן. ברור לנו שחברות רואות בראש ובראשונה את מאזן הרווח, אך אנו מאמינים שאפשר גם להשפיע חברתית וגם להרוויח, וההשפעה היא הדדית על הקהילה ולא פחות חשוב גם על החברה ועובדיה.

 

השפעה חברתית-כלכלית של עסקים: הטמעת מודל אחריות בליבה

תחום ההשקעה

שיפור איכות החיים של אנשים עם מוגבלות, העלאת המודעות לקבלת השונה והפחתת הסטיגמות בהן נתקלים פגועי נפש.

הפעילות

הקמת והפעלת גינות קהילתיות בשיתוף עובדי קבוצת מבנה, אנשים עם מוגבלויות פיזיות ונפשיות בהדרכת אנשי החברה להגנת הטבע.

תוצאות והשפעה

שיפור איכות החיים של המתמודדים ב”אנוש” בת ים ולוד יחד עם חשיפה של עובדי קבוצת מבנה לשונה. ציטוט של עובדת מקבוצת מבנה: “השותפות ועבודת הצוות נותנים נקודת אור ותקווה שכולנו שווים… אני שמחה על שיש לי את הזכות לקחת חלק בעשייה למען הכלל”.

תחום ההשקעה

הענקת כישורי חיים לנערים ונערות במצבי סיכון.

הפעילות

שיתוף פעולה עם בי”ס אורט יד שפירא. מתנדבי החברה מסייעים בלימודים, חונכים תלמידים ומהווים עבורם דמות לחיקוי. עבודה משותפת של המתנדבים ובני הנוער על גינת הירק של ביה”ס ועוד.

תוצאות והשפעה

העצמה של בני הנוער והכנה טובה יותר שלהם לחיים מחוץ לכותלי ביה”ס באמצעות מודלים לחיקוי מחברת הפניקס. עובדי החברה מרגישים משמעותיים ומחוללי שינוי אמיתי ומשמעותי.

תחום ההשקעה

איכות חיים של ניצולי שואה בקהילה, בשיתוף עם ארגון “עמך” בבאר שבע.

הפעילות

עבודה בבתים חמים של משרד הרווחה לנערות ב – 6 ישובים ברחבי הארץ (כרמיאל, נחף, בית שאן, אור עקיבא, בני ברק, שדרות) להעצמת הנערות על ידי פעילות אקטיבית שיחות נפש, בליווי מקצועי של מדריכת ספורט ועובדת סוציאלית ומתנדבות מטעם החברה.

תוצאות והשפעה

חווית העצמה למשתתפות, פתיחות לתכנים מעשירים ומרגשים לצד הערכה עצמית. עובדות דלתא שנכחו במפגשים הודו על ההזדמנות להכיר מקרוב, להשפיע ולהירתם לפעילות כה חשובה ומעצימה.

תחום ההשקעה

איכות חיים של ניצולי שואה בקהילה, בשיתוף עם ארגון “עמך” בבאר שבע.

הפעילות

תכנית שנתית עשירה הכוללת מפגשים קבוצתיים משותפים (ברידג’ שיעורי מחשב), יצירת קשרים משמעותיים בין עובדים וניצולים, ביקורי בית אישיים של ניצולים, אירועי שיא וחגים משותפים. התכנית דינאמית ומותאמת לצרכי החברה והשותף.

תוצאות והשפעה

הטבת איכות החיים של ניצולי שואה בקהילה, בשותפות עם ארגון “עמך”, סניף באר שבע.

תחום ההשקעה

העצמת נוער בסיכון.

הפעילות

שותפות עם כפר הנוער מאיר שפיה:
* ערוץ חונכות מופת ואקטואליה אישי וקבוצתי לנערים ונערות מצטיינים
* תכנית העצמה נשית המועברת כחוויה משותפת לנשות סינרון ולקבוצת נערות נבחרת.

תוצאות והשפעה

עדות לעלייה בתחושת הערך העצמי, הרגשה שהמסגרת רואה את יכולותיהם וצרכיהם של הנערים והנערות טוב יותר. נשמעות אמירות אופטימיות יותר של הנערים באשר למטרות אותן הם מציבים לעצמם בעתיד.

תחום ההשקעה

שיפור יכולות שיווק והעסקה של ארגונים לקידום אנשים עם מוגבלות.

הפעילות

סגירת מעגל להגדלת הייצור במפעל “שיקום אחר” – סיוע בעת הצורך במפעל, העברת סדנאות מכירה למתמודדים ולצוות העובדים בחנות “כלים שלובים” המוכרת מתנות ומוצרים המיוצרים במפעל וע”י עמותות שונות, עזרה בפיתוח אתר האינטרנט ושיווק אינטרנטי של החנות.

תוצאות והשפעה

הרחבת תעסוקתם של כ- 600 מתמודדים בעלי מגבלה נפשית שמלווים בפרויקטים השונים ורוצים להשתלב כאחד האדם בקהילה ובחברה.

תחום ההשקעה

הכשרה ומסוגלות תעסוקתית.

הפעילות

תכנית משותפת עם רשת עמל – בי”ס תיכון טייבה, להכשרת תלמידי מגמת מכונאי רכב כמפעילים-מכונאים במפעל קוקה-קולה במהלך י”א-י”ב.

תוצאות והשפעה

הנערים עובדים במפעל תמורת שכר יומיים בשבוע, וממשיכים ללמוד בתיכון בשאר הימים. הם מוצמדים לחונכים מעובדי ומנהלי המפעל. בסוף שנה”ל תשע”ה נקלטו 2 נערים כעובדי המפעל. הפרויקט ימשך בשנת הלימודים תשע”ו.

תחום ההשקעה

חינוך לתעשייה.

הפעילות

שותפות ארוכת שנים עם אורט אדיבי באשקלון, במסגרתה נערים מביה”ס מגיעים לחונכות תעסוקתית במפעל, מתלווים לעובד ולומדים ממנו מיומנויות תעסוקתיות.

תוצאות והשפעה

פתיחת אופק תעסוקתי לנערים, בעיקר מבתים קשי יום. לאחר שחרורם מהצבא מדיניות “דלת פתוחה” להתקבל כעובדים בקרלסברג.

תחום ההשקעה

חשיפה להי-טק של תלמידים בחברה הערבית.

הפעילות

שותפות עם חט”ב אל חכמה בנצרת, העברת תכנית העצמה אישית, חשיפה להי-טק ושיפור הישגים לימודיים במקצועות טכנולוגיים. שותפות עם קו משווה- ביקורים של בתי ספר באמדוקס- סיורים ושולחנות עגולים של קבוצות תלמידים עם עובדי החברה לשיח פתוח ומשותף.

תוצאות והשפעה

הנגשת תעשיית ההי-טק לתלמידי תיכון ערבים במטרה לשלבם בהמשך הדרך בתעשייה. המדידות עד כה מעידות על עליה במדדים של ביטחון עצמי, ושיפור ניכר של הישגים לימודיים בתחומים הנלמדים.

תחום ההשקעה

חינוך לקיימות ולשמירה על הסביבה.

הפעילות

הקמת גינות קהילתיות לגידול ירקות ביותר מ- 20 גני ילדים בבקה אל גרבייה. נטפים מתחזקת את הגינות בגידולי קיץ במהלך החופש הגדול.
פיתוח ערכת הדרכה לקיימות המותאמת לגני הילדים ובתי הספר היסודיים.

תוצאות והשפעה

הקמת גינות קהילתיות לגידול ירקות ביותר מ- 20 גני ילדים בבקה אל גרבייה. נטפים מתחזקת את הגינות בגידולי קיץ במהלך החופש הגדול. פיתוח ערכת הדרכה לקיימות המותאמת לגני הילדים ובתי הספר היסודיים.

תוצאות והשפעה

ילדים הגנים אוכלים מתוצרתם, המסר הבריאותי לשינוי אורח החיים, מהדהד למשפחות ולקהילה כולה. הגברת המודעות לחיסכון במים ולשמירה על הסביבה בקרב ילדים.

תחום ההשקעה

הכשרה ומסוגלות תעסוקתית.

הפעילות

תכנית “חלון לעתיד” פועלת בקבוצת שטראוס, אתר המחלבה, זו השנה הרביעית. במסגרת התכנית נערים יהודים וערבים חניכי קידום נוער עובדים במפעל בלווי חונכים מעובדי המפעל.

תוצאות והשפעה

צוות יחידת קידום נוער, העורך מעקב אחרי בוגרי התכנית מעיד על שיפור יכולת הפרנסה והסיוע למשפחה, התמדה בלימודים, גיוס לצה”ל של הבוגרים היהודים והשתלבות בתעסוקה של הבוגרים הערבים.

פורום העמיתים של ציונות 2000

הפורום מאפשר לכל החברות והארגונים הקהילתיים המלווים על ידי על”ה, ליהנות מהעשרה והכשרה מקצועית, ומהזדמנות ליצירת רשת קשרים עם העוסקים בתחומי האחריות החברתית והמעורבות בקהילה. החברות בפורום כוללת: השתתפות במפגשי העשרה אזוריים וארציים.

קבלת כלים ותכנים מקצועיים לניהול מיטבי של האחריות החברתית-כלכלית בארגון. קבלת ערכה ייעודית ללמידה שיטתית על השפעת הפעילות החברתית בחברה העסקית ובקהילה.

  • השתתפות במפגשי העשרה אזוריים וארציים.
  • קבלת כלים ותכנים מקצועיים לניהול מיטבי של האחריות החברתית-כלכלית בארגון.
  • קבלת ערכה ייעודית ללמידה שיטתית על השפעת הפעילות החברתית בחברה העסקית ובקהילה.